Všechny články

Desataro e-mailingu, aneb posílejte ty maily správně (1. část)

Jeden e-mail vládne všemu. Podívejte se s námi na zákoutí e-malingu. Děláte ho správně? Přichystali jsme si pro vás 10 tipů, na které byste neměli při tvorbě e-mailové kampaně zapomenout. Dnes se podíváme na prvních 5.

Desataro e-mailingu, aneb posílejte ty maily správně (1. část)

1. Informační pyramida

Do horní části e-mailové kampaně se doporučuje umístit nejdůležitější informace. Čím níže jdeme v NL, tím náš zájem a aktivita klesá. Platí tedy pravidlo obrácené informační pyramidy, co je nahoře, je nejdůležitější a co je dole, jako by neexistovalo.

2. Tři základní pilíře e-mailingu

 • Databáze – je potřeba budovat vlastní a kvalitní databázi, která obsahuje relevantní příjemce. Nedoporučuje se kupovat databáze. Většinou se jedná o nesprávné uživatele, kteří nejsou pro váš obor podnikání tím pravým. Součástí budování databáze je také doplňování informací o jednotlivých příjemcích. Čím více informací (objednávková historie) je k dispozici, tím více jde s e-mailingem pracovat v podobě personalizovaných e-mailů, automatických kampaní, apod.

 • Obsah a kampaně – co, kdy, komu a v jaké formě posílat. Předpokladem kvalitního e-mailingu je tvorba chytlavých kampaní, které zákazníky budou bavit a rádi je budou číst. Nebudou jen čistě prodejní, ale také obsahové a zákazníkovi nabídnou přidanou hodnotu, která je vhodná pro lepší budování brandu. Je důležité myslet na to, v jaké frekvenci kampaně posílát. Existuje zde jednoduché pravidlo - pokud máte co nabídnout, posílejte a informujte zákazníky o vaší činnosti. Minimálně se doporučuje posílat 1 e-mail/měsíc. Už jen z důvodu čistění databáze a vytvoření určité aktivity.

 • Technické záležitosti – reputace domény. Pokud jste v minulosti spamovali, tak se tyto skutečnosti převádí do vaší reputace. Začít s čistým štítem je tak trošku oříšek. Navíc dochází ke zhoršení reputace i daného odesílatele. V našem případě tedy Mail Kompletu. 

3. Umístění CTA prvků

E-mailing musí zaujmout a zákazníky správně nasměrovat. Pokud prodáváte zboží, je potřeba do e-mailu umístit akční tlačítko, které zákazníky informuje o možnosti zakoupení. Pokud nabízíte e-book, zákazník potřebuje ukázat, jak jej získat. Tedy kliknout na tlačítko a e-book stáhnout. CTA prvky nesmí být konverzně ploché – tedy ve stejné barvě jako nadpis nebo jiné prvky. Musí z 
e-mailu vylézt. Vhodným nástrojem je Adobe Color, který ukazuje konverzní barvy. Tedy ty barvy, které se k danému vizuálu nejvíce hodí.

4. Web = e-mailing

E-mailové kampaně by měly být odrazem vašich webových stránek. Pokud na vašich webových stránkách převládá např. červená barva a tlačítka pro zakoupení jsou v barvě modré, tak tyto grafické prvky by se měly převést i do e-mailových kampaní. Je důležité, aby zákazník ihned po návštěvě webu z e-mailu poznal daný web, pokud se tomu tak nestane, je velká pravděpodobnost, že ho to zmate a odejde. Měly by se používat podobné fonty, barvy, slogan, apod. U písma pozor! Ne každý e-mailový klient může podporovat písmo, které používáte na webu. Je nutné hledat alternativy.

5. Typografická pravidla

E-mail by měl být hlavně typografický správně:

 • Vyhnout se chybám a překlepům.

 • Počet znaků – platí pravidlo, že do jednoho řádku by se měla vlézt celá abeceda 2x. V tomto případě není řádek ani příliš dlouhý, ani příliš krátký.

 • Zarovnání řádků – spíše než zarovnání do bloku, je dobré mít klasické zarovnání vlevo. Zarovnání do bloku se používá zejména v novinách, časopisech nebo v inzerci, kde je více sloupců.

 • Nadpis – pokud je v e-mailu více textu, tak by se měl oddělit nadpisem. Velikost nadpisu by měla být 1,5x větší, než je velikost textu.

 • Velikost řádkování 120-140 %, tedy 1,2 – 1,4.

 • Obecně platí, že na 60 % textu by mělo být 40 % obrázků. Už jen z toho důvodu, že e-mail by měl být hlavně textový.

Tak a je to, už znáte prvních 5 pravidel, které vám pomůžou v tvorbě e-mailových kampaní. Příště se podíváme na zbylou část našeho e-mailingového desatera.

Sdílejte tento článek:

Okomentujte tento článek

Nejnovější články

 • Reshoper je za námi

  Koncem ledna se v Praze konala největší e-commerce akce v České republice Reshoper 2020. Mail Komplet na této události samozřejmě nesměl chybět. Co nás nejvíce zaujalo a jak jsme si veletrh užili?

 • Marketingový kalendář 2020

  Připravili jsme si pro vás marketingový kalendář pro rok 2020. Marketingových akcí není nikdy dost a s naším kalendářem se v nich neztratíte.

 • Webinář o Shoptet doplňku

  Rozhodli jsme se, že začáátek ledna vezmeme útokem a připravíme si pro vás webinář. Tentokrát na téma Shoptet doplněk a jak jej plnohodnotně využít.

 • Vánoce jsou za dveřmi

  Připravili jsme si pro vás dárky, které vám zjednodušší přípravu nejen vašich vánočních a výprodejových kampaní. Váš e-mailing bude skvělý po celý rok!

 • Trendy v designu 2019 | 4. díl

  Jaké jsou trendy v motion designu? 3D nebo 2D animace? Jak oživit obal vašeho výrobku? Jaké materiály obalů jsou trendy?

 • Trendy v designu 2019 | 3. díl

  Jak dnes oživit logo, aby zaujalo vaši cílovku? Čím se v brandingu dá odlišit od konkurence? Co je v brandingu trendy?

Zpět
nahoru